
NETLA – Seminario permanente, Cuba på afgrundens rand
Netla afholder seminario permanente om den aktuelle situation på Cuba. Oplægsholder er journalist og forfatter Jørgen Laurvig, tidligere medarbejder ved DR’s “Orientering” med speciale i Latinamerika.
Siden USA’s præsident Donald Trump indførte olieblokade mod Cuba, har cubanerne levet med daglange strømafbrydelser, kilometerlange køer ved tankstationerne og mangel på stort set alt. Skoler og arbejdspladser er lukket og turisterne bliver hjemme.
Hvordan overlever cubanerne, hvordan forsøger den kommunistiske regering at overleve – og hvilken fremtid går Cuba i møde? Får Trump sit systemskifte?
Journalist Jørgen Laurvig, der har arbejdet med Spanien og Latinamerika siden 1985, fortæller om situationen i Cuba og giver forskellige bud på fremtiden i Cuba.



