Indlæser Begivenheder

En rejse i dansk demokratis historie

22 juli 2025 17:30 - 19:30

Siden Danmark gik fra enevælde til demokrati med Grundlovens ikrafttræden i 1849 er der gået over 175 år med store udsving i den demokratiske udvikling.

Selvom kun 15% af befolkningen havde stemmeret i den første Grundlov, så var det alligevel et kæmpe demokratisk skridt da den trådte i kraft.

I de seneste år er grundloven især blevet udfordret i forbindelse med Minksagen og de planlagte amerikanske baser på dansk jord. Men inden vi når frem til nutiden skal vi kigge på hvad der skete da den nuværende kongefamilie, Glücksborgerne, tilsyneladende myrdede sig til magten, og hvilken betydning det fik for udviklingen af demokratiet frem til i dag. Også provisorietiden var med til at sætte sit præg på det såkaldte demokrati. Men parlamentarismen indførelse er nok det tydeligste bevis på, at demokratiet halter, eller måske endda slet ikke er et demokrati?

Flemming Blicher er tipoldebarn af “digterpræsten” Steen Steensen Blicher, som kæmpede for en retfærdig værnepligt og en lige valgret til alle, men desværre døde året inden Danmark fik sin første grundlov. Flemming har skrevet 4 bøger om grundloven og demokratiet. Dette foredrag er baseret på hans bog Illusionen om Grundloven der udkom i 2024.

Der vil være indlagt rigelig tid til spørgsmål fra deltagerne, ligesom der vil være indlagt en pause halvvejs.


Baggrundsbillede af Dronning Margrethes kroning i 1972 med et overlay af ændringer af grundloven siden hendes indsættelse og frem til 2024


Billede af forfatteren Flemming Blicher

Share This Event

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Detaljer

  • Dato: tirsdag, 22 juli, 2025
  • Tidspunkt:
    17:30 - 19:30
  • Begivenhed Kategorier: ,